logo

Протекоа платите на 10-те најплатени фудбалери во светот

cover image

Угледниот француски весник L’Equipe ги објави платите на 10-те најплатени фудбалери во светот.

Лионел Меси е фудбалер со убедливо највисока бруто плата во светот, открива францускиот весник L’Equipe кој во своето денешно издание ја обелодени листата на 10-те најплатени фудбалери во светот.

На врвот се наоѓа суперѕвездата Меси со месечна плата од 8.3 милиони евра, што е речиси двојно повеќе од платата на Кристијано Роналдо кој се наоѓа на второто место.

Трет на листата е французинот Антоан Гризман од Атлетико Мадрид со месечна плата од 3.3 милиони евра, а зад него се наоѓа Нејмар кој во дресот на францускиот првак ПСЖ заработува 3.06 милиони евра.

Зад Нејмар следат уште тројца фудбалери од шпанска примера – Луис Суарез со 2.9 милиони евра, Герет Бејл со 2.5 милиони евра и Филипе Кутињо со 2.3 милиони евра месечна бруто плата.

На крајот на листата се наоѓаат Алексис Санчез (2.28 милиони евра), Килијан Мбапе (1.73 милиони евра) и Месут Озил (1.6 милиони евра).

Интересен е податокот дека половина од овие фудбалери настапуваат во шпанската прва лига.


 

Споредете ја вашата плата сега!
Споредете ја својата плата

Добијте бесплатна персонализирана споредба со платите.

Споредете ја вашата плата