logo

Протекоа платите на 10-те најплатени фудбалери во светот

cover image

Угледниот француски весник L’Equipe ги објави платите на 10-те најплатени фудбалери во светот.

Лионел Меси е фудбалер со убедливо највисока бруто плата во светот, открива францускиот весник L’Equipe кој во своето денешно издание ја обелодени листата на 10-те најплатени фудбалери во светот.

На врвот се наоѓа суперѕвездата Меси со месечна плата од 8.3 милиони евра, што е речиси двојно повеќе од платата на Кристијано Роналдо кој се наоѓа на второто место.

Трет на листата е французинот Антоан Гризман од Атлетико Мадрид со месечна плата од 3.3 милиони евра, а зад него се наоѓа Нејмар кој во дресот на францускиот првак ПСЖ заработува 3.06 милиони евра.

Зад Нејмар следат уште тројца фудбалери од шпанска примера – Луис Суарез со 2.9 милиони евра, Герет Бејл со 2.5 милиони евра и Филипе Кутињо со 2.3 милиони евра месечна бруто плата.

На крајот на листата се наоѓаат Алексис Санчез (2.28 милиони евра), Килијан Мбапе (1.73 милиони евра) и Месут Озил (1.6 милиони евра).

Интересен е податокот дека половина од овие фудбалери настапуваат во шпанската прва лига.


 

Споредете ја вашата плата сега!
Споредете ја својата плата

Добијте бесплатна персонализирана споредба за вашата плата.

Споредете ја вашата плата