logo
post thumb

Собранието ги усвои законските измени, од март минималната плата 18.000 денари

24.2.2022

Собранието денеска ги усвои измените на Законот за минимална плата со кои се дефинираат условите за минималната плата од 18.000 денари. Тие треба да почнат да се применуваат со мартовската плата што ќе се исплати во месец април

post thumb

2.095 лица држат во раце над 6 трилиони долари

Околу половина од 2.095 милијардери на планетава живеат во САД или Кина. Мнозинството од останатите земји имаат помалку милијардери во 2020 година во споредба со минатата година, пишува Форбс.

post thumb

Секој 19-ти вработен во ЕУ работи од дома

Од дома, според истражувањето спроведено од Евростат, најмногу работат Холанѓаните, и тоа дури 14 проценти од вкупната работна сила во земјата или еден од седум вработени.

post thumb

Како до покачување во 2020 година

Јануари е еден од најпрометните месеци за вработување во годината бидејќи многу луѓе ги преиспитуваат своите кариерни опции за време на празниците. Но, доколку спаѓате во групата на луѓе кои уживаат во својата моментална работа и не сакаат да ја напуштат, но сепак сметаат дека вредат многу повеќе, прочитајте како да го добиете покачувањето што го заслужувате.

post thumb

Македонците задоволни со просечна плата од 565 евра

Порталот Vrabotuvanje.com.mk за време на првиот регионален онлајн саем за вработување во Македонија (Виртуелни денови за вработување 2019) спроведе истражување со цел да се откријат сличностите и разликите во условите за работа во Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина и Македонија.

Споредете ја својата плата

Добијте бесплатна персонализирана споредба за вашата плата.

Споредете ја вашата плата